Kamica, czy kamice nerkowe?

Kamica nerkowa to przewlekła choroba, która w skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla ludzkiego życia. Pierwszy atak pojawia się zwykle po dużym wysiłku fizycznym, nadużyciu alkoholu, a nawet po długiej jeździe samochodem i jest dla pacjenta ogromnym zaskoczeniem. Nie może być zresztą inaczej skoro towarzyszą mu nudności, wymioty, niezwykle silne dolegliwości bólowe, a nawet krwiomocz, a przecież do momentu jego pojawienia się choroba nie dawała żadnych objawów.

Kamica, czy kamice nerkowe?

Jedna nazwa – cztery choroby

Już na wstępie warto podkreślić, że mówienie o kamicy nerkowej, a nie o kamicach, może być pewną nieścisłością. Nazwa ta kryje w sobie nie jedną, ale aż cztery choroby. Ich objawy są bardzo podobne i w każdym przypadku atak kamicy nerkowej może być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że organizm wymaga leczenia. Za każdym razem mamy jednak do czynienia z nieco innymi przyczynami schorzenia. Co za tym idzie, skuteczność leczenia w dużej mierze uzależniona jest od umiejętności postawienia rzeczywiście trafnej diagnozy. Pacjenci mogą więc zmagać się z:

• kamicą cystynową będącą wadą wrodzoną,

• kamicą fosforanową będącą zazwyczaj konsekwencją częstych zakażeń układu moczowego o podłożu bakteryjnym,

• kamicą szczawianową o zróżnicowanych przyczynach, która dotyczy nawet siedemdziesięciu procent pacjentów,

• kamicą moczanową będącą zazwyczaj konsekwencją nadmiernej produkcji kwasu moczowego przez organizm..

Jak leczyć kamicę nerkową

Choć choroba jest bardzo niebezpieczna, w większości przypadków pacjentom może pomóc leczenie farmakologiczny. Operacje oraz mniej inwazyjne zabiegi takie, jak choćby litotrypsja przezustrojowa, stosowane są jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia ze szczególnie dużymi kamieniami. Leczenie zaproponowane przez lekarza może być wspierane odpowiednią dietą i suplementacją. W przypadku tej ostatniej szczególnie atrakcyjna wydaje się Fitolizyna – kapsułki, które nie tylko wspomagają prawidłowe funkcjonowanie nerek, ale również przyczyniają się do zwiększenia tempa, w jakim z organizmu eliminowana jest woda i wpływają korzystnie na stan dróg moczowych pacjenta.

Więcej na https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kiedy-zglosic-sie-do-lekarza-w-przypadku-ataku-kolki-nerkowej-